ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΤΗΤΩΝ ΓΙΑ ΑΠΟΝΟΜΗ ΤΙΜΗΤΙΚΗΣ ΔΙΑΚΡΙΣΗΣ ΣΕ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ/Η ΦΟΙΤΗΤΗ/ΤΡΙΑ Η ΣΕ ΑΠΟΦΟΙΤΟ/Η ΠΜΣ

Καλούνται οι φοιτητές/φοιτήτριες ή οι απόφοιτοι/απόφοιτες των Μεταπτυχιακών Προγραμμάτων Σπουδών του Παιδαγωγικού Τμήματος Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, οι οποίοι/οποίες αποφοίτησαν σε χρονικό διάστημα όχι μεγαλύτερο των δύο ετών από την ημέρα υποβολής της υποψηφιότητας, που ενδιαφέρονται για την απόκτηση τιμητικής διάκρισης ωςεπιβράβευσης για διακεκριμένη επίδοσή τους ναυποβάλουν υποψηφιότηταστην Επιτροπή Αριστείαςτου Τμήματος.

Απαραίτητες προϋποθέσεις για την απονομή της τιμητικής διάκρισης είναι η

α. δημοσίευση σε ελληνικό ή διεθνές περιοδικό, με διαδικασία ανώνυμης κρίσης, συγκεκριμένης εργασίας ή τμήματος μιας εργασίας του υποψήφιου φοιτητή/υποψήφιας φοιτήτριας, η οποία εκπονήθηκε στο πλαίσιο ενός μαθήματος του μεταπτυχιακού προγράμματος στο οποίο φοίτησε, ή τμήματος της διπλωματικής του/της εργασίας, με τον όρο ότι η δημοσίευση αυτή πραγματοποιήθηκε σε χρονικό διάστημα όχι μεγαλύτερο των δύο ετών από την ημερομηνία εξέτασης του μαθήματος στο πλαίσιο του οποίου εκπονήθηκε η εργασία ή από την ημερομηνία του ορισμού της τριμελούς συμβουλευτικής επιτροπής της διπλωματικής εργασίας,

β. ισοδύναμη / αντίστοιχη αναγνώριση, την οποία αποδεδειγμένα έχει λάβει ο υποψήφιος φοιτητής / η υποψήφια φοιτήτρια.

Η υποψηφιότητα κάθε ενδιαφερόμενου/ενδιαφερόμενης κατατίθεται μέσω σχετικής αίτησης του διευθυντή/διευθύντριας του Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών του Τμήματος στο οποίο φοίτησε, η οποία πρέπει να αποσταλεί ηλεκτρονικά μέχρι και την 30ή Νοεμβρίου 2022 στην ακόλουθη ηλεκτρονική διεύθυνση: pgalanis[at]eds.uoa[dot]gr. Η αίτηση υποβολής υποψηφιότητας απαραίτητα συνοδεύεται και από αντίτυπο της δημοσίευσης του/της φοιτητή/φοιτήτριας, η οποία αναφέρεται πιο πάνω, ή του αποδεικτικού τεκμηρίου της ισοδύναμης αναγνώρισης.

Σε περίπτωση περισσότερων από μία υποψηφιοτήτων, κριτήριο επιλογής του υποψήφιου / της υποψήφιας στον οποίο / στην οποία θα απονεμηθεί η διάκριση είναι η εγκυρότητα και η επιδραστικότητα του περιοδικού στο οποίο περιλαμβάνεται η δημοσίευση, η οποία καθορίζεται με βάση τον συντελεστή επιρροής του.

Οι διακρίσεις που πρόκειται να απονεμηθούν στους φοιτητές / στις φοιτήτριες και στους αποφοίτους / στις απόφοιτες των μεταπτυχιακών προγραμμάτων σπουδών έχουν τη μορφή έντυπου τιμητικού τίτλου.

Εκ της Γραμματείας του

Παιδαγωγικού Τμήματος Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης