ΠΡΟΣΚΕΚΛΗΜΕΝΗ ΟΜΙΛΙΑ

Δευτέρα 09 Ιανουαρίου 2023

Την Πέμπτη 12 Ιανουαρίου 2023 θα πραγματοποιηθεί ομιλία με θέμα "Εγκεφαλικές δομές και γνωστική ανάπτυξη" στο πλαίσιο του μαθήματος Παιδαγωγική Ψυχολογία (Αμφιθέατρο 313 και ώρα 9.00-11.00πμ). Προσκεκλημένη ομιλήτρια είναι η κα Ι. Ζιώγα, η οποία θα παρουσιάσει τη δομή του εγκεφάλου και τη λειτουργία του, τον τρόπο εφαρμογής της ηλεκτροεγκεφαλογραφίας στην έρευνα, αλλά και τα αποτελέσματα των ερευνών σε σχέση με τη μουσική αντίληψη, τη μνήμη και τη μάθηση.

Η κα Ιωάννα Ζιώγα είναι μεταδιδακτορική ερευνήτρια στο Donders  Institute  for  Brain, Cognition  and  Behaviour της Ολλανδίας, καθώς και επιστημονική συνεργάτιδα στην Α’ Ψυχιατρική Κλινική του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών. Η κα Ζιώγα είναι αριστούχος του Τμήματος Μουσικών Σπουδών (ΕΚΠΑ) με κατεύθυνση Μουσική Ακουστική και Τεχνολογία Ήχου. Είναι κάτοχος του μεταπτυχιακού MSc  Music, Mind & Brain από το Goldsmiths  University  of  London. Ολοκλήρωσε το διδακτορικό της με υποτροφία και το πρώτο της μεταδιδακτορικό στο Queen  Mary  University  of  London. Η έρευνά της περιλαμβάνει τη χρήση ηλεκτρο/μαγνητοεγκεφαλογραφήματος και διακρανιακού ερεθισμού για τη μελέτη της μουσικής και γλωσσικής μάθησης και δημιουργικότητας. Έχει δημοσιεύσει σε περισσότερα από 20 διεθνή επιστημονικά περιοδικά.