ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΗ ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΙΚΗ ΗΜΕΡΙΔΑ ΜΕ ΘΕΜΑ «ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΩΝ, ΕΝΕΡΓΟΙ ΠΟΛΙΤΕΣ ΚΑΙ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΙΦΟΡΙΑ»

Την Τρίτη 5 Απριλίου 2022 και ώρες 18.00 - 20.00 θα πραγματοποιηθεί διαδικτυακή επιμορφωτική ημερίδα με θέμα: «Επιστήμη των Πολιτών, Ενεργοί Πολίτες και Περιβαλλοντική Εκπαίδευση για την Αειφορία» με την επιστημονική ευθύνη και οργάνωση του Εργαστηρίου Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης στο πλαίσιο του ευρωπαϊκού έργου #Cos4Cloud, σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Πέλλας, δια της Υπευθύνου Σχολικών Δραστηριοτήτων.

Σκοπός της ημερίδας είναι η ενημέρωση των εκπαιδευτικών και στελεχών της εκπαίδευσης σχετικά με την Επιστήμη των Πολιτών, τα Παρατηρητήρια Πολιτών, την έννοια και τις δυνατότητες καλλιέργειας της «ενεργού πολιτότητας» στο σχολείο και την προώθησή τους μέσα από την Εκπαίδευση για το Περιβάλλον και την Αειφορία.

Εισηγητές θα είναι η Διευθύντρια του ΕργΠΕ-ΕΚΠΑ, Αναπλ. Καθηγήτρια Μαρία Δασκολιά και μέλη της ερευνητικής ομάδας: ο Δρ. Δημήτρης Γκότζος, και οι υποψ. Διδακτόρισες Άννα Τρίγατζη, Ματρώνα Παππά και Ζαχαρένια Δασκαλάκη.

Η συνάντηση θα διεξαχθεί διαδικτυακά, μέσω της πλατφόρμας WEBEX: