Παιδαγωγικό Τμήμα Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης

ΔΙΙΔΡΥΜΑΤΙΚΟ Π.Μ.Σ. ΜΕ ΤΙΤΛΟ: «ΨΗΦΙΑΚΟΣ ΜΕΤΑΣΧΗΜΑΤΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΠΡΑΞΗ»

Διευθύντρια: καθηγήτρια Μ. Σαμαράκου, Π.Α.Δ.Α.
Επ. Εκπρόσωπος ΕΚΠΑ: καθηγητής Χ. Κυνηγός

Μέλη ΕΚΠΑ Διιδρυματικής επιτροπής: αναπλ. καθηγ. Μ. Δασκολιά, καθηγ.  Χ. Κυνηγός

Συνεργαζόμενα Ιδρύματα:

• Πανεπιστήμιο Δυτικής Αττικής, Τμήμα Μηχανικών Πληροφορικής και Υπολογιστών
  • Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών, Φιλοσοφική Σχολή, Παιδαγωγικό Τμήμα Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης
  • Ανώτατη Σχολή Παιδαγωγικής και Τεχνολογικής Εκπαίδευσης, Παιδαγωγικό Τμήμα

Το ΔΠΜΣ «Ψηφιακός Μετασχηματισμός και Εκπαιδευτική Πράξη» αποτελεί μια επιστημονική και κοινωνική αναγκαιότητα και έρχεται να ανταποκριθεί στις νέες προκλήσεις που θέτει η ψηφιακή διάσταση του 21ου αιώνα για την εκπαίδευση και τη μάθηση.

Στοχεύει στη διαμόρφωση εκπαιδευτικών με υψηλού επιπέδου επιστημονικές και επαγγελματικές γνώσεις και δεξιότητες, οι οποίοι συνεισφέρουν ενεργά και συμμετέχουν στην εξέλιξη των σύγχρονων εκπαιδευτικών συστημάτων με έμφαση στην αποτελεσματική αξιοποίηση των κατάλληλων ψηφιακών τεχνολογιών.

Ειδικότερα, το Δ.Π.Μ.Σ. επιδιώκει τη θεωρητική και πρακτική κατάρτιση των φοιτητών του:

α) στις θεωρίες μάθησης και την εφαρμογή τους στην εκπαιδευτική πρακτική,

β) στην εφαρμογή καινοτόμων παιδαγωγικών προσεγγίσεων με την αξιοποίηση συμβατικών και αναδυόμενων ψηφιακών και οπτικοακουστικών τεχνολογιών στην εκπαίδευση,

γ) στην αξιοποίηση εργαλείων συγγραφής και ανάπτυξης τεχνολογικά προηγμένου διαδραστικού πολυμεσικού εκπαιδευτικού υλικού,

ε) στο σχεδιασμό σύγχρονων μαθησιακών περιβαλλόντων και συστημάτων ηλεκτρονικής μάθησης, και

στ) στην έρευνα στο χώρο της εκπαίδευσης στο πλαίσιο ατομικών και ομαδικών εργασιών και με την εκπόνηση μεταπτυχιακής διπλωματικής εργασίας.

Το Δ.Π.Μ.Σ. οδηγεί στην απονομή Διπλώματος Μεταπτυχιακών Σπουδών με τίτλο: «Ψηφιακός Μετασχηματισμός και Εκπαιδευτική Πράξη»  μετά την πλήρη και επιτυχή ολοκλήρωση των σπουδών με βάση το πρόγραμμα σπουδών. Το ΔΠΜΣ παρέχει επίσης Παιδαγωγική και Διδακτική Επάρκεια καθώς και Επάρκεια Πληροφορικής. Η χρονική διάρκεια για τον κύκλο σπουδών που οδηγεί στο Μεταπτυχιακό Δίπλωμα Ειδίκευσης είναι κατ’ ελάχιστον τέσσερα εξάμηνα.

Περισσότερες πληροφορίες για το ΠΜΣ:

Τηλ.: +30 210 538-5312e-mail: msc-ditrep@uniwa.gr

Μέσα Κοινωνικής Δικτύωσης: Facebook

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΘΕΣΕΩΝ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΩΝ ΦΟΙΤΗΤΩΝ/ΦΟΙΤΗΤΡΙΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΟ ΕΤΟΣ 2023-2024