ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΗΜΕΡΙΔΑ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΤΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ

Το Σάββατο 13/4/2024 και ώρες 10.00 με 13.00, πρόκειται να πραγματοποιηθεί Επιστημονική Ημερίδα για φιλολόγους εκπαιδευτικούς στο Καλλιτεχνικό Σχολείο Περιστερίου (Λευκωσίας 44-48, Περιστέρι 12133), με θέμα «Ο ερμηνευτικός διάλογος ως αναγνωστική, παιδαγωγική και πολιτισμική πρακτική στη διδακτική της Λογοτεχνίας».

Εισηγήτρια θα είναι η κυρία Ευαγγελία Φρυδάκη, Καθηγήτρια στο Παιδαγωγικό Τμήμα Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης της Φιλοσοφικής Σχολής του ΕΚΠΑ. Θα ακολουθήσει Εργαστήριο με τίτλο «Διδάσκοντας λογοτεχνία με ερμηνευτικό διάλογο. Μια προσομοίωση μαθήματος», το οποίο θα συντονίσει ο κύριος Δημήτρης Παπαγεωργάκης, Φιλόλογος εκπαιδευτικός στο 1ο Πρότυπο ΓΕΛ Αθηνών-Γεννάδειος.

Την πρωτοβουλία και την ευθύνη για τη διοργάνωση της Ημερίδας έχουν οι Σύμβουλοι Εκπαίδευσης Φιλολόγων της Γ΄ Διεύθυνσης Αθήνας και η Οργανωτική Συντονίστρια του 3ου ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Αττικής.

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με την Ημερίδα δείτε τη σχετική πρόσκληση.