Παιδαγωγικό Τμήμα Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης

ΟΔΗΓΙΕΣ ΔΗΛΩΣΗΣ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ ΣΤΟ MY-STUDIES

Δηλώσεις Mαθημάτων https://my-studies.uoa.gr

Για να συνδεθείτε στην εφαρμογή Μy-studies και να προχωρήσετε σε δήλωση μαθημάτων εξαμήνου, θα πρέπει να είστε ενεργός χρήστης των φοιτητικών υπηρεσιών του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών και να διαθέτετε λογαριασμό πρόσβασης.

• Είσοδος στο σύστημα

Για να συνδεθείτε με την εφαρμογή my-studies συμπληρώνετε το username που έχετε στο πεδίο «Όνομα Χρήστη» και το password στο πεδίο «Κωδικός». Στη συνέχεια πατάτε «Σύνδεση».

• Επιλογή μαθημάτων

Επιλέγετε το εξάμηνο σπουδών, την ομάδα μαθημάτων και στη συνέχεια τα μαθήματα που σας ενδιαφέρουν κάνοντας ‘κλικ’ στο αντίστοιχο πεδίο αριστερά του μαθήματος. Η διαδικασία αυτή επαναλαμβάνεται όσες φορές είναι απαραίτητο.

• Ολοκλήρωση της δήλωσης

Στο κάτω μέρος της οθόνης σας θα εμφανιστεί η λέξη «δήλωση», την οποία θα πρέπει να επιλέξετε για να ολοκληρωθεί η δήλωση των μαθημάτων. Στη συνέχεια, θα πρέπει να σας εμφανιστεί το κείμενο «Η δήλωση ολοκληρώθηκε με επιτυχία», ακολουθούμενο από τα μαθήματα που έχετε δηλώσει και τα συγγράμματα που έχετε επιλέξει.

• Αποσύνδεση

Βγαίνετε από το σύστημα πατώντας το «Αποσύνδεση».

• Επαλήθευση

Αν συνδεθείτε ξανά στον λογαριασμό σας, μπορείτε να επαληθεύσετε τη δήλωση μαθημάτων και να τη διορθώσετε εντός της χρονικής προθεσμίας για τη δήλωση μαθημάτων.

Το συγκεκριμένο χρονικό διάστημα που επιτρέπεται η υποβολή Δηλώσεων μαθημάτων γνωστοποιείται στους φοιτητές ύστερα από σχετική ανακοίνωση της Γραμματείας.