Παιδαγωγικό Τμήμα Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΕΙΔΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ ΚΑΙ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΤΙΚΗΣ ΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ

Το Εργαστήριο Ειδικής Αγωγής και Συμβουλευτικής της Οικογένειας ιδρύθηκε το 2016 (ΦΕΚ 1184/τ.Β’/25.04.2016) και ανήκει στο Παιδαγωγικό Τμήμα Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης της Φιλοσοφικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών. Επιτελεί ερευνητικό, επιμορφωτικό, αλλά και θεραπευτικό και εκπαιδευτικό έργο, υπηρετώντας του ακόλουθους σκοπούς:

• Τη βελτίωση της ζωής παιδιών, εφήβων και ενηλίκων με Αναπηρία ή/και Ειδικές Εκπαιδευτικές Ανάγκες (ΑΕιΕΑ) και των οικογενειών τους, μέσω ερευνητικών δράσεων με θεραπευτική και παιδαγωγική στοχοθέτηση, καθώς και την προάσπιση των δικαιωμάτων τους.
  • Τη διάδοση της επιστήμης της Ανάλυσης της Συμπεριφοράς και ειδικότερα του μοντέλου Έγκαιρης Εντατικής Συμπεριφορικής Παρέμβασης (Early Intensive Behavioral Intervention – EIBI) για παιδιά με Διαταραχή Αυτιστικού Φάσματος, καθώς και του μοντέλου της Συστημικής Ανάλυσης της Συμπεριφοράς, το οποίο συνδυάζει δύο επιστημολογικά παραδείγματα: αυτό της Πειραματικής Ανάλυσης της Συμπεριφοράς και της Γενικής Θεωρίας Συστημάτων. Η επιστημολογική αυτή σύνθεση αποσκοπεί στην ολιστική, σφαιρική, συστημική αντιμετώπιση των σύνθετων αναγκών των ατόμων με ΑΕιΕΑ.
  • Την παροχή υπηρεσιών αξιολόγησης, εκπαίδευσης και θεραπείας σε παιδιά, εφήβους και ενήλικες με Αναπηρία ή/και Ειδικές Εκπαιδευτικές Ανάγκες και κυρίως σε παιδιά προσχολικής ηλικίας με Διαταραχή Αυτιστικού Φάσματος και σε μαθητές με Ειδικές Μαθησιακές Δυσκολίες.
  • Την προαγωγή της ένταξης και της επιτυχούς φοίτησης των μαθητών με Αναπηρίες ή/και Ειδικές Εκπαιδευτικές Ανάγκες στο Γενικό Σχολείο.
  • Την παροχή υπηρεσιών εκπαίδευσης, στήριξης και συμβουλευτικής σε οικογένειες με παιδιά, εφήβους και ενήλικα τέκνα με Αναπηρία ή/και Ειδικές Εκπαιδευτικές Ανάγκες.
  • Την παραγωγή εκπαιδευτικού, ψυχομετρικού και ερευνητικού υλικού.
  • Την οργάνωση επιστημονικών διαλέξεων, ημερίδων, επιμορφωτικών σεμιναρίων, συμποσίων, συνεδρίων και άλλων επιστημονικών εκδηλώσεων.
  • Την δημοσίευση άρθρων σχετικών με την ερευνητική δράση του Εργαστηρίου καθώς και άλλων δημοσιευμάτων και εκδόσεων που συνάδουν με τους σκοπούς του Εργαστηρίου.
  • Την παροχή συστηματικής εργαστηριακής άσκησης σε προπτυχιακούς και μεταπτυχιακούς φοιτητές της Φιλοσοφικής Σχολής του ΕΚΠΑ.
  • Τη συνεργασία με σχολικές μονάδες προσχολικής, πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, με στόχο την ευαισθητοποίηση, την ενημέρωση, την εκπαίδευση και την στήριξη των εκπαιδευτικών και άλλων επιστημόνων που εργάζονται εντός των σχολικών μονάδων.
  • Τη συνεργασία με Πανεπιστήμια και Ερευνητικά Κέντρα της ημεδαπής και της αλλοδαπής.

Η επίτευξη των στόχων του Εργαστηρίου θα πραγματοποιηθεί μέσω της αξιοποίησης ολιστικών, συστημικών, διεπιστημονικών και ερευνητικά τεκμηριωμένων παρεμβάσεων, ακολουθώντας αυστηρά ερευνητικά πρωτόκολλα.

Η επιστημονική ομάδα του Εργαστηρίου αποτελείται από:

τη Διευθύντρια κ. Αγγελική Γενά, Καθηγήτρια Ειδικής Αγωγής,

την κ. Φαίη Αντωνίου, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Παιδαγωγικής των Ατόμων με Ειδικές Ανάγκες και τον κ. Πέτρο Γαλάνη, Εργαστηριακό και Διδακτικό Προσωπικό του Παιδαγωγικού Τμήματος Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.

Το Εργαστήριο Ειδικής Αγωγής και Συμβουλευτικής της Οικογένειας στεγάζεται στον 5ο όροφο της Φιλοσοφικής Σχολής (κυψέλη 547).

Τηλ.: 210 727 7361     e-mail: spedlab@eds.uoa.gr

URL: https://special.eds.uoa.gr/