Παιδαγωγικό Τμήμα Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ

Το Εργαστήριο  Εκπαιδευτικής Τεχνολογίας (E.E.T.)  ανήκει στη Φιλοσοφική Σχολή, Παιδαγωγικό Τμήμα Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης (Παι.Τ.Δ.Ε.). Ιδρύθηκε το 1999 (ΦΕΚ 92/τ. Α’/11.5.1999) από το Τμήμα Φιλοσοφίας, Παιδαγωγικής και Ψυχολογίας. Ως ακαδημαϊκή δομή επιτελεί ερευνητικό, εκπαιδευτικό, επιμορφωτικό, αναπτυξιακό, συμβουλευτικό και κοινωνικό έργο στο αντικείμενο της παιδαγωγικής αξιοποίησης των ψηφιακών τεχνολογιών για μετασχηματιζόμενη Εκπαίδευση. Υπηρετεί την καλλιέργεια κουλτούρας και δεξιοτήτων υπολογιστικής σκέψης και ψηφιακού πολίτη αλλά και την πρόσθετη παιδαγωγική αξία στη διδακτική των αντικειμένων της Επιστήμης εστιασμένα (π.χ. Μαθηματικά) αλλά και διαθεματικά (π.χ. STEAM).

Το Εργαστήριο δραστηριοποιείται σε διάφορους τομείς, όπως:

• Την διεξαγωγή εφαρμοσμένης έρευνας στις διδακτικές και μαθησιακές διαδικασίες που διαμορφώνονται με την αξιοποίηση εργαλείων ψηφιακής τεχνολογίας στο πλαίσιο καινοτομιών που στοχεύουν σε πρόσθετη παιδαγωγική αξία.
  • Στο σχεδιασμό και την ανάπτυξη πρωτότυπων ψηφιακών εργαλείων και εκπαιδευτικού υλικού για την υποστήριξη δραστηριοτήτων που αξιοποιούν παιδαγωγικά τις ψηφιακές τεχνολογίες.
  • Στην παροχή δια ζώσης και εξ' αποστάσεως σύγχρονου και ασύγχρονου διδακτικού έργου σε προπτυχιακούς και μεταπτυχιακούς φοιτητές καθηγητικών σχολών και δομών που προσβλέπουν στην εκπαίδευση.
  • Στην επίβλεψη και υποστήριξη διδακτορικών διατριβών με δεκατέσσερις (14) ολοκληρωμένες και έξι (6) σε εξέλιξη.
  • Στην παροχή συμβουλευτικών υπηρεσιών σε θέματα εγκαθίδρυσης καινοτομιών βασισμένων στην αξιοποίηση της Ψηφιακής Τεχνολογίας.
  • Συνεισφορά στα έργα μεγάλης κλίμακας του ΥΠαιΘ για την Ένταξη των Ψηφιακών Τεχνολογιών στη Βασική Εκπαίδευση 'Επιμόρφωση Β-Επιπέδου' και 'Ψηφιακό Σχολείο'.
  • Στη συμμετοχή σε ερευνητικά και αναπτυξιακά έργα της Ευρωπαϊκής Κοινότητας και της Γ.Γ.Ε.Τ και θέσπιση συνεργασιών με Ερευνητικά Εργαστήρια, Ιδρύματα και δίκτυα στον Ελληνικό και Διεθνή χώρο.

Η επιστημονική ομάδα  του Εργαστηρίου αποτελείται από τον Διευθυντή κ. Χρόνη Κυνηγό, Καθηγητή του Παι.Τ.Δ.Ε., άλλα συνεργαζόμενα μέλη ΔΕΠ του Τμήματος, μέλη ΔΕΠ άλλων Τμημάτων και Πανεπιστημίων, διδάκτορες, διδακτορικούς και μεταπτυχιακούς φοιτητές του Τμήματος, καθώς και εκπαιδευτικούς με αντίστοιχη εξειδίκευση και εμπειρία.

Το Εργαστήριο  Εκπαιδευτικής Τεχνολογίας στεγάζεται στον 5ο όροφο της Φιλοσοφικής Σχολής (540 και 545).

Τηλ.: 210 727 7567       e-mail: info@etl.eds.uoa.gr

URL: http://etl.eds.uoa.gr/