Παιδαγωγικό Τμήμα Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΗΣ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗΣ

Το Εργαστήριο Πειραματικής Παιδαγωγικής (Ε.Π.Π.) είναι ένα από τα ιστορικότερα εργαστήρια, καθώς ιδρύθηκε το 1922 (Ν.2905-ΦΕΚ 127A'), και αποτελούσε μία από τις πρώτες ερευνητικές δομές του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών. Με την ίδρυση του Τμήματος Φιλοσοφίας-Παιδαγωγικής-Ψυχολογίας στη Φιλοσοφική Σχολή, το Ε.Π.Π. εντάχθηκε στον Τομέα Παιδαγωγικής. Από την 1η Σεπτεμβρίου 2019, είναι ένα από τα εργαστήρια στο Παιδαγωγικό Τμήμα Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.

Τα τελευταία 15 και πλέον έτη έχει έντονη και αδιάλειπτη εκπαιδευτική και παιδαγωγική προσφορά στη κοινωνία. Από το 2014 ανέλαβε την εποπτεία και έχει ολοκληρώσει με επιτυχία κύκλους εκπαίδευσης, οι οποίοι χορηγούσαν το "Πιστοποιητικό Παιδαγωγικής και Διδακτικής Επάρκειας" σε εν ενεργεία ή μελλοντικούς εκπαιδευτικούς.

Οι δράσεις του, κυρίως, έχουν τη μορφή οργανωμένων επιμορφωτικών-εκπαιδευτικών  προγραμμάτων και συλλογικών ερευνητικών υλοποιήσεων. Επίσης, διοργανώνει ημερίδες και συνέδρια.  Απευθύνονται σε μεταπτυχιακούς/ές φοιτητές/τριες, υποψήφιους/ες διδάκτορες, εκπαιδευτικούς όλων των βαθμίδων και σε κάθε ενήλικα που επιθυμεί να εμπλουτίσει τις γνώσεις του. Δίνεται πάντοτε έμφαση σε πρακτικές και βιωματικές εφαρμογές παιδαγωγικών θεωριών και μεθοδολογιών.

Οι κυριότεροι στόχοι του Ε.Π.Π. είναι:

• η προαγωγή της επιστημονικής έρευνας και η πρακτική εφαρμογή των ερευνητικών παιδαγωγικών πορισμάτων σε ευρύ φάσμα της κοινωνίας,
  • η παιδαγωγική μόρφωση και πρακτική, με βαρύτητα στην επιμόρφωση των εκπαιδευτικών,
  • η διάδοση των παιδαγωγικών γνώσεων στο ευρύτερο κοινό (γονείς, ιδιώτες και θεσμούς).

Από το έτος 2022, ξεκίνησε να λειτουργεί και βρίσκεται σε δοκιμαστική-προσαρμοστική φάση η υποδομή εξ αποστάσεως εκπαίδευσης, η οποία υλοποιήθηκε με ιδίους πόρους, στο χώρο που λειτουργούσε το Εργαστήριο από το 2004. Η εξ αποστάσεως υλοποίηση δράσεων κρίθηκε αναγκαία και μέσα από τη διαχρονική αξιολόγηση και ανατροφοδότηση των συμμετεχόντων. Η αυτόνομη εξ αποστάσεως εκπαίδευση από το Εργαστήριο Πειραματικής Παιδαγωγικής ανοίγει νέες δυνατότητες καινοτομίας και ευκαιρίες ανάπτυξης συνεργασιών και ανταλλαγής εμπειριών με άλλα ιδρύματα, οργανισμούς και φορείς σε ευρωπαϊκό και διεθνές επίπεδο.

Η επιστημονική ομάδα του Εργαστηρίου αποτελείται από:

τον  Διευθυντή κ. Δημήτριο Φωτεινό, Αναπληρωτή Καθηγητή,

και τον κ. Νικόλαο Καρατζίδη, ΕΤΕΠ (Μηχ. Η/Υ και M.Ed.)

Το Εργαστήριο Πειραματικής Παιδαγωγικής στεγάζεται στον 5ο όροφο της Φιλοσοφικής Σχολής Αιθ. 546 (ελεγχόμενη πρόσβαση)  και Αιθ. 535 (Γραμματεία ΠΠΔΕ-δράσεων και υποδοχή κοινού).

Τηλ.: 210 727 7877, 210 727 7558                  e-mailergastirio[at]eds.uoa[dot]gr

URL: ergastirio.eds.uoa.gr