ΠΡΟΚΗΡΥΞΕΙΣ

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ (WEBINAR). «ΔΙΚΑΙΟ ΑΣΥΛΟΥ ΚΑΙ ΠΡΟΣΦΥΓΩΝ: ΣΥΓΧΡΟΝΕΣ ΕΥΡΩΠΑΪΚΕΣ ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ»

To Ευρωπαϊκό Κέντρο Αριστείας Jean Monnet του Πανεπιστημίου Αθηνών, σε συνεργασία με το Ίδρυμα Καλλιόπης Κούφα για την Προαγωγή του Διεθνούς Δικαίου και την Προστασία των Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων, διοργανώνει εκπαιδευτικό σεμινάριο με τηλεκπαίδευση και τίτλο «Δίκαιο Ασύλου και Προσφύγων: Σύγχρονες Ευρωπαϊκές Εξελίξεις» το οποίο θα διεξαχθή εξ αποστάσεως.

Το σεμινάριο απευθύνεται σε φοιτητές και σπουδαστές, πτυχιούχους και ερευνητές ΑΕΙ, σε δικηγόρους, σε σπουδαστές Στρατιωτικών, Αστυνομικών και Παραγωγικών Σχολών Λιμενικού Σώματος, σε άλλους χειριστές θεμάτων μετανάστευσης καθώς και σε εκπροσώπους περιφερειακών ή τοπικών αρχών, ΜΚΟ και την Κοινωνία των Πολιτών. Για το εν λόγω σεμινάριο θα διατεθούν 25 υποτροφίες δωρεάν συμμετοχής.

Οι διαλέξεις του σεμιναρίου θα λαμβάνουν χώρα Δευτέρα και Τετάρτη από 16.00 έως 19.00 από 3 έως 31 Μαρτίου 2021, τα δε εργαστήρια ερευνητών θα πραγματοποιηθούν στις 8 και 31 Μαρτίου 2021.

Για την υποβολή υποψηφιοτήτων, είναι απαραίτητη η συμπλήρωση της Αίτησης Συμμετοχής στο link forms.gle/YHKc3YX7dvP8sAoA7 μέχρι την Τετάρτη 24 Φεβρουαρίου 2021.

Για την συμμετοχή υποτρόφων που υποδεικνύουν οι υπηρεσίες οι οποίες έχουν λάβει σχετική επιστολή, δεν γίνεται συμπλήρωση Αίτησης Συμμετοχής αλλά τα στοιχεία τους δίνονται από τις υπηρεσίες τους μέχρι την Δευτέρα 22 Φεβρουαρίου 2021.

Επικοινωνία: 210.72.20.508 (ώρες 10.00 -15.00) & 6945 310 258

Email: jmcenter-athens@pspa.uoa.gr website: www.jmce.gr

Συντονιστής: Επίκ. καθηγ. Ιωάννης Στριμπή.

Δείτε εδώ την προκύρηξη.