Η ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΦΛΟΓΑ ΣΤΟ Ε.Κ.Π.Α.

Το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών υποδέχεται την Παρασκευή 26 Απριλίου στις 17.00 στον χώρο των Προπυλαίων την Ολυμπιακή Φλόγα στο πλαίσιο της Ολυμπιακής Λαμπαδηδρομίας «Παρίσι 2024».

Το Ολύμπιο Φως, φορέας του μηνύματος της ειρήνης και της συνύπαρξης μέσα από τα Ολυμπιακά Ιδεώδη, ταξίδεψε από την Αρχαία Ολυμπία σε ολόκληρη την Ελλάδα και λίγο πριν καταλήξει στο Καλλιμάρμαρο Παναθηναϊκό Στάδιο, την τελευταία μέρα της Λαμπαδηδρομίας στην Ελλάδα, όπου θα γίνει η Τελετή Παράδοσης στο «Παρίσι 2024», κάνει μία τελευταία στάση με ιδιαίτερο συμβολισμό στο Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών.

Η εκδήλωση αναδεικνύει για μια ακόμη φορά το Ε.Κ.Π.Α. ως κεντρικό τοπόσημο της Πόλης της Αθήνας, βασικό θεσμό που βάδισε σχεδόν παράλληλα με την ίδρυση του νεοελληνικού Κράτους, και στέλνει παγκοσμίως ένα ισχυρό συμβολικό μήνυμα για την σημασία της Γνώσης στην κοινωνία μας και τον κυρίαρχο ρόλο του Πανεπιστημίου.

Ο Πρύτανης

Γεράσιμος Σιάσος