ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

2η ΑΝΟΙΧΤΗ ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟΥ ΕΡΕΥΝΗΤΙΚΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ KA2 ERASMUS+

Τη Δευτέρα 22 Aπριλίου 2024 (16:00-19:30) θα πραγματοποιηθεί Ανοιχτή Ενημερωτική Εκδήλωση προς όλη την ακαδημαϊκή κοινότητα (διδάσκοντες και φοιτητές/τριες) και τους κοινωνικούς εταίρους του ΕΚΠΑ με θέμα: «Η μεθοδολογία Service-Learning στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Ερευνητικού  Προγράµµατος KA2 Erasmus+: Service-Learning. Intersectoral Collaboration Practices for the development of students’ soft skills and socially engaged universities» (SL-ICP).

Στόχος της εκδήλωσης η παρουσίαση της μεθοδολογίας Service-Learning μέσα από α) μια σύντομη αναφορά στα πορίσματα του προέκυψαν από τη χαρτογράφηση της εφαρμογής της εν λόγω μεθοδολογίας στα πέντε (5) Παν/μια που συμμετέχουν στο συγκεκριμένο ευρωπαϊκό έργο και β) την παρουσίαση πέντε (5) δράσεων Service-Learning που υλοποιήθηκαν κατά το τρέχον ακαδημαϊκό έτος, στο πλαίσιο προπτυχιακών και μεταπτυχιακών μαθημάτων που διδάσκονται σε διαφορετικά Τμήματα του ΕΚΠΑ.

Στην Κριτική Επιτροπή συμμετέχουν η Αναπλ. Καθηγήτρια του Παιδαγωγικού Τμήματος Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, Μαρία Δασκολιά, και η Υποψήφια Διδάκτωρ του Τμήματος, Άννα Τρίγκατζη.

Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί στο αμφιθέατρο «Γ. Κοτζιάς», Ιατρική Σχολή ΕΚΠΑ, Πλ. Αγ. Θωμά, Γουδί.

Για αναλυτικές πληροφορίες:

Πρόγραμμα Εκδήλωσης