Παιδαγωγικό Τμήμα Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης

ΚΠΜΣ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ, ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΚΑΙ ΙΚΑΝΟΤΗΤΕΣ ΓΙΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ

Σκοπός του ΚΠΜΣ  «Ταυτότητα, Εκπαίδευση και Ικανότητες για Δημοκρατικό Πολιτισμό»  αποτελεί η κατάρτιση (μελλοντικών) εκπαιδευτικών όλων των ειδικοτήτων και βαθμίδων στις Ικανότητες Δημοκρατικού Πολιτισμού, ενός ταχύτατα αναπτυσσόμενου πεδίου στην Ευρώπη. Το ΚΠΜΣ θέτει στο επίκεντρο της εκπαιδευτικής διαδικασίας τα ανθρώπινα δικαιώματα και τις διεργασίες διαμόρφωσης της ταυτότητας των ατόμων.

Στο πλαίσιο των παραπάνω, η δομή και το περιεχόμενο των μαθημάτων του ΚΠΜΣ αρθρώνονται στις παρακάτω τρεις Ειδικεύσεις:

Θρησκεία, Εκπαίδευση και Ικανότητες για Δημοκρατικό Πολιτισμό

Γλώσσα, Ιστορία και Λογοτεχνία στην Εκπαίδευση και Ικανότητες για Δημοκρατικό Πολιτισμό

Εκπαίδευση για τη Δημοκρατική Ιδιότητα του Πολίτη και για τα Ανθρώπινα Δικαιώματα και Ικανότητες για Δημοκρατικό Πολιτισμό

Η χρονική διάρκεια πλήρους φοίτησης στο ΚΠΜΣ είναι  μονοετής  (1 πλήρες ημερολογιακό έτος συμπεριλαμβανομένης της θερινής περιόδου). Παρέχεται η δυνατότητα μερικής φοίτησης. Η εκπαιδευτική διαδικασία οργανώνεται αποκλειστικά με μεθόδους  εξ αποστάσεως εκπαίδευσης  με διακριτό  ελληνόφωνο και αγγλόφωνο Πρόγραμμα Σπουδών.  Τα δίδακτρα ανέρχονται στα 3.400 ευρώ.

Μετά την επιτυχή ολοκλήρωση του κύκλου σπουδών, το ΠΜΣ απονέμει. Δίπλωμα Μεταπτυχιακών Σπουδών «Ταυτότητα, Εκπαίδευση και Ικανότητες για Δημοκρατικό Πολιτισμό»  σε μία από τις προαναφερθείσες ειδικεύσεις.

Το Κοινό Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα Σπουδών «Ταυτότητα, Εκπαίδευση και Ικανότητες για Δημοκρατικό Πολιτισμό» διοργανώνεται από το  Τμήμα Θεολογίας (επισπεύδον),  το  Παιδαγωγικό Τμήμα Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης,  το  Τμήμα Φιλολογίας  του  Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών  και το  European Wergeland Centre (EWC)  του Συμβουλίου της Ευρώπης.

Το ΚΠΜΣ θα υποδεχθεί τους πρώτους φοιτητές και τις πρώτες του φοιτήτριες τον Σεπτέμβριο του 2024.

Περισσότερες πληροφορίες για το ΚΠΜΣ:

Στον Κανονισμό του ΠΜΣ

Στον Οδηγό Σπουδών

Στον δικό του Ιστότοπο:  https://mademocracyedu.theol.uoa.gr/

Αποκλειστική επικοινωνία στο email της Γραμματείας του ΚΠΜΣ: secr_MAdemocracy[at]theol.uoa[dot]gr

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΤΗΤΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΟ ΕΤΟΣ 2024-25