ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ ΠΡΟΠΤΥΧΙΑΚΩΝ

ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ_2

Εν όσω αναμένουμε ειδικότερες οδηγίες από το Κ.ΛΕΙ.ΔΙ σχετικά με τη χρήση του eclass και των λοιπών εργαλείων τηλεδιάσκεψης που θα χρησιμοποιηθούν για τη διαδικασία της εξ αποστάσεως (προφορικής και γραπτής) εξέτασης, ίσως σας φανούν χρήσιμες οι ακόλουθες πληροφορίες:

1.      Σχετικά με τον ΙΔΡΥΜΑΤΙΚΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΦΛΣ ΕΚΠΑ

Σχετικά με την εκ μέρους των φοιτητών/φοιτητριών χρήση των εργαλείων τηλεδιάσκεψης, για τη διαδικασία της εξ αποστάσεως (προφορικής ή γραπτής) εξέτασης, διευκρινίζονται τα ακόλουθα: κάθε φοιτητής/φοιτήτρια έχει πρόσβαση στην πλατφόρμα eclass μέσω ενός username. Αυτό το username συνίσταται από: α) τρία (3) γράμματα, που είναι το αναγνωριστικό του Τμήματος στο οποίο κάθε φοιτητής/φοιτήτρια φοιτά [για παράδειγμα, για το Τμήμα Ισπανικής Γλώσσας και Φιλολογίας το αναγνωριστικό του είναι το: ssp], β) επτά (7) αριθμούς, που είναι οι επτά (7) τελευταίοι αριθμοί του Α.Μ. κάθε φοιτητή/φοιτήτριας [συγκεκριμένα, οι επτά (7) αυτοί αριθμοί είναι: i) τα δύο (2) τελευταία νούμερα της χρονολογίας εγγραφής κάθε φοιτητή/φοιτήτριας στο Τμήμα όπου φοιτά, και ii) πέντε αριθμοί, όπου δηλώνεται η σειρά εγγραφής του στο Τμήμα [για παράδειγμα, για φοιτητή του Τμήματος Ισπανικής Γλώσσας και Φιλολογίας που εισήλθε στο Τμήμα το έτος 2017 εκατοστός πεντηκοστός έκτος κατά σειρά, ο εν λόγω επταψήφιος αριθμός διαμορφώνεται ως εξής: 1700156. Συνολικά, δηλαδή το username του εν λόγω υποτιθέμενου φοιτητή θα ήταν: ssp1700156]. Αν, τώρα, σε αυτό το ίδιο username ο φοιτητής/φοιτήτρια προσθέσει και την κατάληξη: @uoa.gr δημιουργείται ο εν λόγω ιδρυματικός λογαριασμός [για παράδειγμα, για τον ίδιο υποτιθέμενο φοιτητή του Τμήματος Ισπανικής Γλώσσας και Φιλολογίας: ssp1700156@uoa.gr]. Ο τελευταίος ιδρυματικός λογαριασμός ΔΕΝ είναι e-mail. Θα πρέπει να χρησιμοποιείται από τους φοιτητές/φοιτήτριες για τη σύνδεσή τους, για παράδειγμα, στο Google Meet ή στο Skype for business, εργαλεία που θα χρησιμοποιηθούν για την εξ αποστάσεως προφορική εξέταση.

Συγκεντρωτικά, τα αναγνωριστικά προθέματα για όλα τα Τμήματα της ΦΛΣ είναι τα ακόλουθα:

Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας

Φ.Π.Ψ.

spp

2.      Σχετικά με τη δυνατότητα χρήσης του εργαλείου ΕΡΩΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΑ στο eclass

Καθώς οι διδάσκοντες, διερευνώντας τη δυνατότητα συμμετοχής των φοιτητών τους στην εξ αποστάσεως εξέταση οποιουδήποτε μαθήματος, πρέπει να ζητήσουν από τους φοιτητές σχετικές δηλώσεις, είναι δόκιμο να χρησιμοποιήσουν προς τούτο το εργαλείο του eclass ΕΡΩΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΑ. Μέσω αυτού, μπορούν να απευθύνουν το παραπάνω ερώτημα απευθείας προς όλους τους εγγεγραμμένους στο κάθε μάθημα φοιτητές, ζητώντας, κατά προτίμηση, «ανωνυμοποίηση αποτελεσμάτων». Οι απαντήσεις δεν θα επιβαρύνουν, έτσι, το inbox κάθε διδάσκοντος, ενώ υφίσταται και η δυνατότητα συνολικής εξαγωγής τους, σε ιδιαίτερο αρχείο, πράγμα ιδιαίτερο χρήσιμο για την περαιτέρω οργάνωση της διαδικασίας της εξ αποστάσεως εξέτασης.

3.      Τέλος, εξαιρετικά κατατοπιστικές οδηγίες για σύνδεση με ιδρυματικό λογαριασμό στις ηλεκτρονικές υπηρεσίες Microsoft και Google μπορείτε να βρείτε και στην ιστοσελίδα του Τμήματος Γαλλικής Γλώσσας και Φιλολογίας, συγκεκριμένα στον ακόλουθο σύνδεσμο: http://www.frl.uoa.gr/fileadmin/frl.uoa.gr/uploads/ios/Hlektronikes_yphresies.pdf

Παραμένουμε πάντοτε στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε περαιτέρω πληροφορία ή διευκρίνιση απαιτηθεί.

Αχιλλεύς Γ. Χαλδαιάκης

Κοσμήτωρ ΦΛΣ ΕΚΠΑ