ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

ΤΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΔΙΟΡΓΑΝΩΝΕΙ ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΙΚΟ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΓΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥΣ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ

Παρασκευή 10 Φεβρουαρίου 2023

Το Εργαστήριο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης του Παιδαγωγικού Τμήματος Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του ΕΚΠΑ (ΕργΠΕ-ΕΚΠΑ) διοργανώνει επιμορφωτικό σεμινάριο για εκπαιδευτικούς του νομού Αργολίδας με θέμα: "Περιβαλλοντική Εκπαίδευση για την Αειφορία & Επιστήμη των Πολιτών: Δράσεις και Προοπτικές", την Παρασκευή 10 Φεβρουαρίου 2023 και ώρα 18:00 με 20.30 στον χώρο της Βιβλιοθήκης του 3ου Δημοτικού Σχολείου Άργους (οδός Φορονέως 357, Άργος). Την επιστημονική ευθύνη έχει η κ. Μαρία Δασκολιά, Αναπλ. Καθηγήτρια και Δ/ντρια του ΕργΠΕ-ΕΚΠΑ, και συμμετέχουν μέλη της επιστημονικής του ομάδας. Το σεμινάριο οργανώνεται στο πλαίσιο του ευρωπαϊκού έργου Cos4Cloud, με την υποστήριξη της Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Αργολίδας και σε συνεργασία με το 3ο Δημοτικό Σχολείο Άργους. Η αφίσα της εκδήλωσης εδώ.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ:

18:00- 18:15 Προσέλευση

18:15- 18:30 Καλωσόρισμα – παρουσίαση – στόχοι της συνάντησης (Τ. Μουσταΐρας, Συντονιστής ΕΠΠΑΙΚ-ΠΕΣΥΠ της ΑΣΠΑΙΤΕ στο Άργος, Διευθυντής 3ου Δημοτικού Σχολείου Άργους)

18:30 –18:45 Περιβαλλοντική Εκπαίδευση για την Αειφορία (ΠΕγΑ) και Επιστήμη των Πολιτών (ΕτΠ) στο πλαίσιο του ευρωπαϊκού έργου Cos4Cloud: οι μέχρι τώρα δράσεις και οι νέες δυνατότητες συμμετοχής στο εκπαιδευτικό δίκτυο. (Μ. Δασκολιά, Αν. Καθηγήτρια, Δ/ντρια ΕργΠΕ-ΕΚΠΑ)

18:45 –19:00 Επιστήμη των Πολιτών και Παρατηρητήρια Πολιτών για τη βιοποικιλότητα και την περιβαλλοντική ποιότητα (Pl@ntNet, MINKA, OdourCollect). (Δ. Γκότζος, ερευνητικός συνεργάτης ΕργΠΕ-ΕΚΠΑ)

19:00-19:15 Διάλειμμα

19:15-19:30 Παραδείγματα εκπαιδευτικών σεναρίων που έχουν υλοποιηθεί (Ν. Γρίλλια, Εκπαιδευτικός, ερευνητική συνεργάτιδα ΕργΠΕ-ΕΚΠΑ)

19:30- 20:15 Συζήτηση σε ομάδες και αναστοχασμός στην ολομέλεια: Πώς μπορούμε να εντάξουμε τα Παρατηρητήρια Πολιτών στην εκπαιδευτική πράξη; Ιδέες για σχολικά προγράμματα και δραστηριότητες (Μ. Δασκολιά - Δ. Γκότζος- Τ. Μουσταΐρας- Ν. Γρίλλια)

20:20 Κλείσιμο (Τ. Μουσταΐρας, Συντονιστής ΕΠΠΑΙΚ-ΠΕΣΥΠ της ΑΣΠΑΙΤΕ στο Άργος, Διευθυντής 3ου Δημοτικού Σχολείου Άργους)