Παιδαγωγικό Τμήμα Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης

ΠΜΣ «ΠΟΛΙΤΙΚΗ, ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΚΑΙ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ» (ΠΔΑΕ)

Διευθυντής: Αναπληρωτής καθηγητής Δ. Φωτεινός
Αναπληρωτής Διευθυντής: καθηγητής Γ. Πασιάς

Σκοπός του Π.Μ.Σ. είναι η παροχή υψηλού επιπέδου μεταπτυχιακής εκπαίδευσης στα επιστημονικά πεδία της Εκπαιδευτικής Πολιτικής, της Διοίκησης της Εκπαίδευσης και της Αξιολόγησης στην Εκπαίδευση. Οι πτυχιούχοι του Π.Μ.Σ. θα μπορούν, μετά το πέρας των μεταπτυχιακών σπουδών τους, να εργαστούν ως στελέχη τόσο σε φορείς και δομές της Εκπαίδευσης όσο και σε άλλους, μη εκπαιδευτικούς, φορείς, οργανισμούς και υπηρεσίες. Το έργο τους θα συνδέεται με την οργανωτική και διοικητική αναβάθμιση των εκπαιδευτικών μονάδων και την αποτελεσματική ανάπτυξη σχέσεων και συνεργασιών με φορείς της ευρύτερης κοινωνίας.

Στο πλαίσιο των παραπάνω, η δομή και το περιεχόμενο των μαθημάτων του ΠΜΣ αρθρώνονται στις παρακάτω δύο Ειδικεύσεις:

1. Πολιτική και Διοίκηση στην Εκπαίδευση
  2. Αξιολόγηση στην Εκπαίδευση

Η χρονική διάρκεια για τον κύκλο σπουδών που οδηγεί στο Μεταπτυχιακό Δίπλωμα Ειδίκευσης είναι κατ’ ελάχιστον τέσσερα εξάμηνα και προϋποθέτει την πλήρη απασχόληση των φοιτητών του (fulltime course).

Μετά την επιτυχή ολοκλήρωση του κύκλου σπουδών (πλήρους φοίτησης), το ΠΜΣ απονέμει Δίπλωμα Μεταπτυχιακών Σπουδών στη «Πολιτική, Διοίκηση και Αξιολόγηση στην Εκπαίδευση», με ειδίκευση μία από τις προαναφερθείσες.

• Στο συγκεκριμένο ΠΜΣ έχουν φοιτήσει εκατοντάδες εκπαιδευτικοί και στελέχη της εκπαίδευσης.
  • Δεκάδες απόφοιτοί του εργάζονται στη δημόσια εκπαίδευση και πολλοί εργάζονται στην ιδιωτική εκπαίδευση και αποτελεί φορέα ανανέωσης και μετασχηματισμού των παραδοσιακών εκπαιδευτικών αντιλήψεων.
  • Δεκάδες φοιτητές και απόφοιτοι έχουν συμμετάσχει σε ελληνικά και διεθνή επιστημονικά συνέδρια και ερευνητικά προγράμματα, ενώ αρκετοί ολοκλήρωσαν και τις διδακτορικές τους σπουδές.
  • Μεγάλος αριθμός των αποφοίτων -εν ενεργεία εκπαιδευτικών- συνεχίζει τη συνεργασία του με το Πρόγραμμα, με την ιδιότητα του μέντορα στην Πρακτική Άσκηση των προπτυχιακών & μεταπτυχιακών φοιτητών.

Περισσότερες πληροφορίες για το ΠΜΣ:

Γραφείο 547, 5ος όροφος, Φιλοσοφική Σχολή

Τηλ.: 210 727 7609

e-mail: epde[at]ppp.uoa[dot]gr

Μέσα Κοινωνικής Δικτύωσης: Facebook

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΘΕΣΕΩΝ ΓΙΑ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΕΣ ΣΠΟΥΔΕΣ ΣΤΗΝ «ΠΟΛΙΤΙΚΗ, ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΚΑΙ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ» ΓΙΑ ΤΟ ΑΚΑΔ. ΕΤΟΣ 2023-24

Για περισσότερες πληροφορίες δείτε την  προκήρυξη.