Παιδαγωγικό Τμήμα Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΔΙΑΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ

Το Εργαστήριo Διαπολιτισμικής Αγωγής ανήκει στο Παιδαγωγικό Τμήμα Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και αποτελεί μετεξέλιξη του Κέντρου Διαπολιτισμικής Αγωγής (έτος ίδρυσης 1996). Η ίδρυσή του (Τεύχος B’ 4971/31.12.2019) αντικατοπτρίζει την ανάγκη για διάχυση και εφαρμογή της διαπολιτισμικής αγωγής σε όλα τα επίπεδα της καθημερινότητάς μας, ως απόρροια του πολυπολιτισμικού χαρακτήρα της σύγχρονης ελληνικής κοινωνίας.

Οι επιδιώξεις και οι σκοποί του Εργαστηρίου Διαπολιτισμικής Αγωγής είναι οι ακόλουθοι:

• Η ενθάρρυνση και ενίσχυση των εκπαιδευτικών και η ενδυνάμωση των σχολικών μονάδων με στρατηγικές που προωθούν τη διαπολιτισμική κατανόηση, επικοινωνία και συνεργασία.
  • Η βελτίωση των συνθηκών ένταξης στο εκπαιδευτικό σύστημα αλλόφωνων μαθητών, ώστε να αμβλυνθεί η εκπαιδευτική ανισότητα και η περιθωριοποίηση.
  • Η έρευνα, παραγωγή και προώθηση γνώσης σχετικής με τη διαπολιτισμικότητα, πάντα υπό το πρίσμα της διεπιστημονικότητας και της συνεργατικότητας.
  • Η διοργάνωση επιστημονικών διαλέξεων, ημερίδων, σεμιναρίων, συμποσίων, συνεδρίων και άλλων επιστημονικών εκδηλώσεων, καθώς και η παραγωγή δημοσιεύσεων και έντυπων και ηλεκτρονικών εκδόσεων.
  • Η παροχή της δυνατότητας σε μεταπτυχιακούς φοιτητές, υποψήφιους διδάκτορες και μεταδιδάκτορες για περαιτέρω έρευνα, καθώς και η διασύνδεσή τους με πανεπιστήμια, φορείς και ινστιτούτα, κοινού επιστημονικού ενδιαφέροντος.

Η επιστημονική ομάδα του Εργαστηρίου αποτελείται από τον Διευθυντή του, κ. Χρήστο Παρθένη, Αναπληρωτή Καθηγητή του Παιδαγωγικού Τμήματος Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, άλλα συνεργαζόμενα μέλη ΔΕΠ του Τμήματος, μέλη ΔΕΠ άλλων Τμημάτων και Πανεπιστημίων, διδάκτορες, διδακτορικούς και μεταπτυχιακούς φοιτητές του Τμήματος, ειδικό εργαστηριακό προσωπικό, καθώς και εκπαιδευτικούς με εξειδίκευση και εμπειρία στη Διαπολιτισμική Αγωγή.

Το Εργαστήριo Διαπολιτισμικής Αγωγής στεγάζεται στον 5ο όροφο της Φιλοσοφικής Σχολής (γραφείο 506).

Τηλ.: 210 727 7277                e-mail:keda@ppp.uoa.gr

URL: www.keda.uoa.gr