Παιδαγωγικό Τμήμα Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης

CIVIS 3I - THE CIVIS ALLIANCE PROGRAMME FOR INTERNATIONAL, INTERDISCIPLINARY, INTERSECTORAL RESEARCH AND TRAINING FOR EXPERIENCED RESEARCHERS

Το πρόγραμμα μεταδιδακτορικών υποτροφιών "CIVIS3i" (The CIVIS Alliance Programme for International, Interdisciplinary, Intersectoral Research and Training for Experienced Researchers), συνιστά ένα πρόγραμμα για μεταδιδακτορικούς ερευνητές, που αναπτύχθηκε στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου CIVIS και χρηματοδοτείται από το έργο MSCA-H2020 COFUND και είναι ανοιχτό σε έμπειρους ερευνητές από όλο τον κόσμο!

Το Πανεπιστήμιο Aix-Marseille (Γαλλία) συντονίζει το εν λόγω πρόγραμμα, στο οποίο υπάρχουν τέσσερα Πανεπιστήμια πρόσληψης των ερευνητών που ανήκουν στην κοινοπραξία του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου του CIVIS, ενώ άλλα έξι Πανεπιστήμια του CIVIS και 24 κοινωνικοί εταίροι παρέχουν συμβουλευτική, κατάρτιση (trainings) και δυνατότητες μετακίνησης (secondments) των ερευνητών μεταξύ των ιδρυμάτων.

Αναλυτικότερα, τα τέσσερα πανεπιστήμια πρόσληψης των ερευνητών είναι τα εξής: Πανεπιστήμιο Aix-Marseille (AMU, Γαλλία)-ως Συντονιστής, Université libre de Bruxelles (ULB, Βέλγιο), Sapienza Universitá di Roma (SUR, Ιταλία), Universidad Autónoma de Madrid (UAM, Ισπανία). Ως εταίροι στο πρόγραμμα μεταδιδακτορικών υποτροφιών συμμετέχουν τα εξής πανεπιστήμια του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου CIVIS: Eberhard Karls Universität Tübingen (EKUT, Γερμανία), Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών (NKUA, Ελλάδα), University of Bucharest (UB, Ρουμανία), Stockholm University (SU, Σουηδία), University of Glasgow (UoG, Βρετανία), Paris Lodron University of Salzburg (PLUS, Αυστρία) και επιπλέον 24 μη ακαδημαϊκοί εταίροι.

Το πρόγραμμα μεταδιδακτορικών υποτροφιών CIVIS3i εδράζεται στην έννοια ενός δια-συνοριακού περιβάλλοντος για την έρευνα που προσφέρει ένα ευρύ φάσμα δυνατοτήτων όσον αφορά τη διεθνή, διεπιστημονική και διατομεακή συνεργασία. Το CIVIS3i προσφέρει ένα ολοκληρωμένο πρόγραμμα κατάρτισης και δικτύωσης, ενσωματώνοντας τη διεπιστημονικότητα και τη διατομεακότητα στην έρευνα, καθώς και την καλλιέργεια των δεξιοτήτων των ερευνητών για να εργαστούν σε διεθνές περιβάλλον. Το CIVIS3i είναι αφιερωμένο στην ενίσχυση των προοπτικών σταδιοδρομίας των υποτρόφων, προσφέροντας σε ταλαντούχους ερευνητές ένα ελκυστικό περιβάλλον για έρευνα και καταρτίζοντας μια μελλοντική γενιά πρώτης τάξεως ερευνητών. Το CIVIS3i βασίζεται σε μια ισχυρή φιλοσοφία κατάρτισης που θα δώσει στους μεταδιδακτορικούς υποτρόφους την ευκαιρία να ενισχύσουν τη μελλοντική τους σταδιοδρομία εντός ή εκτός του ακαδημαϊκού χώρου. Η πρόσκληση είναι ανοιχτή σε όλα τα ερευνητικά πεδία που άπτονται και των πέντε θεματικών ενοτήτων ευρωπαϊκού ενδιαφέροντος του CIVIS που συνδέονται με μεγάλες κοινωνικές προκλήσεις όπως: "Υγεία", "Κλίμα, Περιβάλλον και Ενέργεια", "Κοινωνία, Πολιτισμός, Ιστορική Κληρονομιά", "Πόλεις, Περιφέρειες, Κινητικότητες", "Ψηφιακός και Τεχνολογικός Μετασχηματισμός".

Τίτλος: "CIVIS3i -The CIVIS Alliance Programme for International, Interdisciplinary, Intersectoral Research and Training for Experienced Researchers"

Ποιους αφορά:Διδάκτορες (Κάτοχοι PhD ή Doctorate), Υποψήφιοι Διδάκτορες- Ερευνητές

Επιστημονικά πεδία:όλα

Προθεσμία υποβολής αιτήσεων: 27 Οκτωβρίου2022,6 μ.μ(ώρα Ελλάδος)

Αιτήσεις:  εδώ  (Συμβουλευτείτε το αρχείο-οδηγό και την επίσημη ιστοσελίδα του προγράμματος, όπου μπορείτε να βρείτε τα σχετικά αρχεία-templates των αιτήσεων). Ο φάκελος της αίτησης σας θα περιλαμβάνει το έντυπο-φόρμα αίτησης, την περιγραφή της ερευνητικής πρότασης, βιογραφικό σημείωμα, αυτοαξιολόγηση κώδικα ηθικής δεοντολογίας (ethics self- assessment), αντίγραφο διδακτορικού διπλώματος ή πιστοποιητικό που επιβεβαιώνει ότι το διδακτορικό έχει ολοκληρωθεί πριν από την καταληκτική προθεσμία της πρόσκλησης ή εναλλακτικά περιγραφή της σταδιοδρομίας του ερευνητή που αποδεικνύει τουλάχιστον 4 χρόνια ερευνητικής εμπειρίας πλήρους απασχόλησης μέχρι την καταληκτική προθεσμία της πρόσκλησης, συμπεριλαμβανομένων των συμβάσεων εργασίας, βεβαιώσεις-συστάσεις από πρώην εργοδότες κ.λπ., και αντίγραφο του διαβατηρίου ή της αστυνομικής ταυτότητας του υποψηφίου.

Αριθμός θέσεων/υποτροφιών: 16

Γλώσσα:Αγγλικά

Διάρκεια υποτροφιών:24 μήνες

Τέλος, κάθε ένας από τους αιτούντες-ερευνητές, έχει τη δυνατότητα να επιλέξει έναν Επιβλέποντα από τα τέσσερα πανεπιστήμια πρόσληψης (Supervisor) από έναν κατάλογο των πανεπιστημιακών Καθηγητών ή Ερευνητών. Ο κατάλογος είναι διαθέσιμος στην ιστοσελίδα που αναφέρεται παραπάνω, δείτε τον και εδώ.

Για περαιτέρω πληροφόρησή σας και τυχόν απορίες, μπορείτε να να απευθυνθείτε στην ηλεκτρονική διεύθυνση των αρμόδιων συντονιστών: hrs4r[at]univ-amu[dot]fr. Σημειώνεται, πως τον Σεπτέμβριο, θα ανακοινωθεί στην ιστοσελίδα του CIVIS3i μια σειρά εκδηλώσεων για παροχή αρωγής στους αιτούντες σχετικά με την προετοιμασία των ερευνητικών τους προτάσεων, συμπεριλαμβανομένων εβδομαδιαίων συνεδριών ερωτήσεων-απαντήσεων (Q&A sessions) καθώς και μιας εφ'όλης της ύλης ενημερωτικής ημερίδας (Info Day).